نگه داری باتری در فصل زمستان

۱۰ نکته برای نگهداری از باتری خودرو در فصل زمستان

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یک روز سرد زمستانی قصد روشن کردن ماشین خود را دارید، اما روشن نمی‌شود. آنچه که در این شرایط بیش از هر چیز به ذهن شما خطور خواهد کرد، اشکال در باتری خودرو است. باید گفت در اکثر مواقع این حدس درست است. آب و هوای سرد زمستانی تاثیرات مخربی بر روی باتری ماشین می‌گذارد و به عبارت بهتر هوای سرد فرایند تخریب باتری خودرو را سریع‌تر می‌کند. در این شرایط درون باتری فعل و انفعالات شیمیایی به کندی صورت می‌گیرد و در نتیجه توان باتری ماشین برای تولید برق به شدت کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل توجه به شرایط نگهداری از باتری ماشین در فصل زمستان و هوای سرد بسیار مهم است.

در این نوشتار تلاش می‌کنیم نکات مهم و اصولی و کاربردی نگهداری باطری ماشین در فصل زمستان را بیان کنیم. الوباتری با هدف فروش اینترنتی انواع باتری خودروهای سبک و سواری، ارسال و نصب رایگان در محل مشتری فعالیت می کند.

راه‌کارهای نگهداری از باتری ماشین

 هنگام استارت زدن خودرو، سلامت باتری ماشین بسیار مهم است وگرنه خودرو استارت نمی‌خورد. یکی از مسائل مهمی که برای کاهش مصرف برق باتری و افزایش عمر آن پیشنهاد می‌شود، استفاده نکردن از لوازم برقی داخل خودرو هنگام خاموشی آن است. البته این تفکر غالب ارتباط چندانی به خالی شدن باتری و استارت نخوردن آن در فصل زمستان ندارد.

در فصل زمستان به علت سردی هوا روغن موتور سفت می‌شود. این مسئله موجب می‌شود که باتری برای استارت زدن و روشن شدن موتور، سخت‌تر فعال شود. وقتی که خودرو در شرایط سرد زمستانی قرار می‌گیرد، باتری ۳۳ درصد از میزان توان و قدرت خود را از دست می‌دهد. حتی گاهی اوقات به علت سرمای بیش از حد و یخ‌زدگی هوا این رقم به ۵۰ درصد نیز کاهش پیدا می‌کند.

در عین حال در هوای سرد زمستانی لوازم برقی و الکتریکی خودرو مانند سیستم صوتی، پنجره‌های برقی و… برای فعالیت درست و مناسب خود نیاز به مصرف برق بیشتری دارند و قدرت بیشتری از باتری خودرو کسب می‌کنند. همه این شرایط موجب کاهش قدرت و توان باتری شده و استارت زدن اتومبیل را با مشکل روبرو می‌کند. در ادامه نوشتار ده راه‌کار برای نگهداری از باتری ماشین در فصل زمستان و هوای سرد بیان می‌شود.

۱) از کاور و پوشش خودرو استفاده کنید.

 شاید بتوان گفت اولین و آسان‌ترین راه‌کار برای نگهداری باتری خودرو در شرایط هوای سرد زمستانی استفاده از کاور برای پوشش دهی روی خودرو است. در صورتی که اتومبیل خود را در پارکینگ پوشیده و دارای سقف پارک نمی‌کنید، اهمیت استفاده از کاور بیشتر می‌شود.

همچنین در نظر داشته باشید اگر قصد دارید مدت زمان طولانی از خودرو استفاده نکنید و یا اینکه استفاده از آن را به اواخر هفته موکول می‌کنید، کشیدن کاور بر روی اتومبیل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با انجام این کار باتری خودرو در شرایط نسبتا گرم قرار می‌گیرد و از صدمات هوای سرد در امان است. علاوه بر آن بدون در نظر گرفتن نگهداری از باتری ماشین، گرد و غبار نیز بر روی بدنه خودرو نمی‌نشیند و خودرو را از صدمات دیگر در امان نگه می‌دارد.

اگر ماشین شما روشن نمی‌شود با باتری ساز سیار مرند تماس بگیرید

۲) از شارژر باتری استفاده کنید

 اگر در فصل زمستان برای مدت زمان طولانی از باتری ماشین استفاده نمی‌کنید، از شارژر باتری برای شارژ مجدد آن استفاده کنید. شاید تصور کنید که قیمت شارژر باتری گران است؛ اما وقتی که هزینه خرید شارژر باتری را با خرید یک باتری نو مقایسه می‌کنید، متوجه می‌شوید که هزینه زیادی نیست. همچنین هنگام خرید شارژر باتری نوع استاندارد آن را انتخاب کنید. شارژر در صورتی که استاندارد باشد، از دشارژ شدن باتری جلوگیری می‌کند.

 شارژر باتری راهکار جالبی برای نگهداری از باتری ماشین در زمان‌هایی است که برای مدت طولانی از خودرو استفاده نمی‌کنید. روش کار این شارژرها به این صورت است که باید آن را به باتری ماشین متصل کنید و به عبارتی باتری به باتری کنید. رنگ قرمز برای قطب مثبت و رنگ مشکی برای قطب منفی آن استفاده می‌شود. بعد از اینکه باتری شارژ شود، عملکرد آن را ارزیابی کنید. برای این کار کافی است که نور چراغ‌های خودرو را نگاه کنید که در حد متعادلی قرار گرفته باشند. فراموش نکنید که ولتاژ مناسب برای باتری باید بین ۱۲.۶ تا ۱۴.۴ باشد. اگر ولتاژ برق کمتر از این میزان باشد، خودرو دچار مشکل خواهد شد.

شارژ باتری

۳) اتصال منفی باتری را جدا کنید

 اگر قصد دارید برای مدت زمان طولانی از خودرو استفاده نکنید، در این صورت باتری خودرو را از محل آن جدا کنید و در یک جای گرم نگهداری کنید. البته فراموش نکنید که جدا کردن باتری از خودرو برای مدت زمان طولانی عاملی برای خالی شدن شارژ باتری است. به همین دلیل اگر باتری خودرو متصل و نصب بر روی خودرو باشد، بهتر از نگهداری باتری خودرو برای مدت طولانی در فضای خارج از اتومبیل است.

 افراد زیادی برای نگهداری از خودرو پارکینگ ندارند و مجبور هستند که اتومبیل خود را در فضای آزاد و خیابان پارک کنند. همچنین ممکن است امکان خرید شارژر باتری نیز برای عده‌ای از افراد فراهم نباشد. در این شرایط برای نگهداری باتری خودرو و محافظت از آن در مقابل هوای سرد زمستانی می‌توان اتصال منفی باتری را جدا کرد. فراموش نکنید که این کار صرفا راه‌کاری موقتی است و نمی‌توان به عنوان روشی دائمی و همیشگی از آن استفاده کرد؛ زیرا به مرور زمان باتری دشارژ می‌شود.

 برای جدا کردن اتصال منفی باتری به هیچ وجه سراغ سیم خطرناک مثبت آن نروید. بعد از جدا کردن باتری و یا قطع سیم منفی آن، هر دو سه روز یک‌بار باتری را در محل آن در خودرو متصل کنید، به اتومبیل استارت بزنید و چند دقیقه آن را روشن کنید تا مشکل خاصی برای باتری ایجاد نشود.

۴) درست استارت بزنید!

مهم‌ترین و اولین نشانه خالی شدن باتری در زمستان، استارت نخوردن خودرو است. برای اینکه در هوای سرد زمستانی این با این مشکل روبرو نشوید، بهتر است قبل از اینکه استارت بزنید، تمامی لوازم برقی اتومبیل را چک کنید. باید چراغ‌ها، سیستم صوتی، بخاری، برف پاکن، شارژر فندکی و… که از برق خودرو برای فعالیت خود استفاده می‌کنند، همگی خاموش باشد. در این صورت باتری تمامی ‌توان خود را برای استارت زدن خودرو به کار خواهد گرفت. موقع استارت زدن نیز سوئیچ را به مدت ۱۰ ثانیه بر روی استارت بچرخانید و نگه‌دارید. سعی کنید این زمان بیشتر از ۱۰ ثانیه طول نکشد؛ زیرا ممکن است که اتومبیل شما دیگر استارت نخورد. بعد از پایان ۱۰ ثانیه یک دقیقه صبر کنید و دوباره استارت بزنید. این زمان یک دقیقه برای بازیابی توان استارت و ایجاد شارژ داخلی در باتری خودرو مورد نیاز است.

۵) نگهداری از باتری ماشین در برف و یخ

 مهم‌ترین اصل در نگهداری باتری خودرو در سرما زمستان گرم نگه داشتن آن است. وقتی دمای هوا به میزان زیادی کاهش می‌یابد و به زیر صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد، واکنش‌های شیمیایی باتری خودرو کند و آرام می‌شود. در این صورت باتری نمی‌تواند به درستی برق تولید کرده و موتور خودرو را روشن کند. اما وقتی باتری در شرایط خوبی قرار دارد به راحتی موتور ماشین روشن می‌شود و با روشن شدن موتور فضای زیر کاپوت نیز گرم نگه داشته می‌شود. گرم شدن این فضا به معنای عملکرد بهتر باتری خواهد بود.

 اگر خودرو در سرما و یخ قرار بگیرد و مدتی خاموش بماند، باتری توان لازم برای استارت زدن و روشن کردن موتور را نخواهد داشت. علاوه بر آن اگر رطوبت ناشی از برف و باران به باتری ماشین برسد، ممکن است در اثر یخ‌زدگی‌های مداوم و پی‌درپی موجب ترک برداشتن و صدمه به پوشش باتری شود. به همین دلیل برای جلوگیری از تمامی این موارد خودرو را در محل گرم نگه‌داری کنید. اگر ماشین در فضای سرد و بدون سقف قرار دارد پوشش روی آن بکشید و روی کاپوت را خشک کنید. فراموش نکنید که برای گرم کردن باتری به هیچ وجه از حرارت مستقیم استفاده نکنید؛ زیرا مواد قابل اشتعالی در باتری ماشین وجود دارد و حرارت مستقیم موجب آتش‌سوزی و اتفاقات ناخوشایندی خواهد شد.

۶) باتری را تمیز نگه دارید

 در حالت معمول در یک باتری ماشین فعل و انفعالات شیمیایی خاصی صورت می‌گیرد که در نتیجه آن هیدروژن از باتری خارج می‌شود. این مسئله موجب ایجاد جرم بر روی باتری و اطراف قطب‌های منفی و مثبت آن خواهد شد. البته فراموش نکنید که ایجاد جرم در اطراف قطب‌های باتری یک امری کاملا طبیعی است؛ اما نباید اجازه داد که این جرم‌ها و آلودگی‌ها برای مدت طولانی بر روی باتری باقی بماند. زیرا در مدت طولانی می‌تواند موجب آسیب رساندن به باتری و پایین آوردن توان آن باشد. به همین دلیل سعی کنید هر چند وقت یک بار به صورت ادواری باتری را از نظر تمیزی ارزیابی کنید. اگر در اطراف قطب‌های باتری جرمی قرار گرفته است آن را پاک کنید. این کار موجب افزایش عمر مفید باتری شده و نگهداری از باتری خودرو به شکل بهتری صورت می‌گیرد.

17خوروبر کفی

برای تمیز کردن جرم اطراف قطب‌های مثبت و منفی روی باتری می‌توانید از محلول‌های شستشوی باتری استفاده کنید. اگر محلول شستشو در اختیار ندارید، می‌توانید از ترکیب آب و جوش شیرین با نسبتی مساوی برای این کار استفاده کنید. با کمک این محلول اطراف باتری را کاملا بشویید و بعد از اتمام کار آن را خشک کنید. همچنین برای نگهداری از باتری ماشین و جلوگیری از سولفاته شدن و زنگ زدن آن از روغن و گریس استفاده کنید. روغن و گریس را روی سطح باتری بمالید و هر دو هفته یک‌بار در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

۷) قبل از شروع زمستان باتری ماشین را چک کنید

 قبل از آنکه سرما آغاز شود، برای نگهداری از باتری ماشین بهتر است وضعیت باتری را به طور کامل بررسی کنید. حتی اگر باتری را تازه تعویض کردید و باتری نصب شده روی خودرو نو و سالم باشد، باز هم باید این بررسی صورت گیرد. برای این کار از یک باتری ساز کمک بگیرید تا باتری را از نظر سلامت و توان مورد بررسی قرار دهد. ولتاژ مورد نیاز برای فعالیت در سطح باتری ماشین در حالت خاموش ۱۲.۶ ولت است. برای اندازه‌گیری میزان ولتاژ از ولت متر دیجیتال استفاده می‌شود تا سلامت باتری مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر ولتاژ در حد متعادل قرار داشته باشد، در فصل سرما با یک باتری خراب مواجه نمی‌شوید.

 موضوع دیگر برای نگهداری باتری خودرو این است که سعی کنید برای جلوگیری از خالی شدن ناگهانی باتری و دشارژ شدن آن، ماشین را هر چند روز یک‌بار برای چند دقیقه روشن نگه‌دارید و یا اینکه در مسافت کوتاهی ماشین را به حرکت درآورید. با انجام این کارهای ساده می‌توانید از دشارژ شدن باتری خودرو در فصل زمستان جلوگیری کنید.

اگر می‌خواهید خودروی خودرو را در کل ایران حمل کنید با خودروبر اصفهان تماس بگیرید

۸) مسافرت‌های کوتاه ممنوع!

 در زمستان به علت سردی هوا باتری خودرو زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز دارد. اگر در هوای بسیار سرد به طور مداوم اتومبیل خود را برای سفرهای کوتاه روشن کنید و یا اینکه در سفرهای طولانی توقف‌های پی در پی داشته باشید، این مسئله باعث ایجاد آسیب در باتری خودرو خواهد شد. علت آسیب وارد شدن به باتری این است که باتری فرصت کافی برای تکامل شارژ پیدا نمی‌کند. در نتیجه‌ی این اتفاق، اسید در باتری لایه لایه شده و به صفحات باتری آسیب جدی وارد می‌کند و در نهایت آنچه که اتفاق می‌افتد کاهش عمر باتری خواهد بود. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که برای نگهداری از باتری ماشین تا حد امکان از سفرهای کوتاه در زمستان خودداری کنید.

۹) انتخاب باتری مناسب برای خودرو

 آنچه که در نگهداری باتری خودرو مهم است، انتخاب یک باتری استاندارد و سالم است. اگر باتری معیوب باشد و یا عمر مفید آن رو به پایان باشد، بیشتر روش‌های نگهداری تاثیری در سلامت و افزایش عمر مفید آن نخواهد داشت. به همین دلیل یک باتری ماشین مناسب و استاندارد بر روی خودرو نصب کنید تا از دردسرهای زمستان و سایر هزینه‌های دیگر جلوگیری کنید. داشتن باتری سالم و مناسب به معنای این است که آمپر و ولتاژ به میزان صحیحی به خودرو می‌رسد و خودرو در شرایط سخت زمستانی دچار اشکال نمی‌شود.

 علاوه بر موارد ذکر شده برای نگهداری باتری خودرو در فصل زمستان رعایت برخی موارد نیز مهم هستند، که موجب افزایش عمر مفید باتری خواهند شد:

·       کابل‌های باتری اتصال دهنده‌های مهم و ضروری در باتری هستند. سعی کنید هر چند وقت یک‌بار کابل‌ها را از نظر اتصال بررسی کنید و مطمئن شوید که در شرایط خوبی قرار دارد. کابل‌ها باید محکم و ایمن به باتری وصل شده باشند تا کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

·        برای نگهداری از باتری ماشین ترمینال‌های آن را هر چند وقت یک‌بار با کمک سیم و اسپری پاک کنید.

·       بررسی کنید که باتری ماشین همیشه شارژ باشد.

·        در زمستان قبل از هر سفر حتما باتری را چک کنید که ضعیف نباشد.

 با رعایت اصول نگهداری باتری خودرو می‌توانید زمستان را به راحتی پشت سر بگذارید و از پرداخت هزینه‌های مختلف برای تعمیر و یا تعویض باتری خودداری کنید.

۱۰) استفاده از پوشش برای باتری

18خوروبر کفی

 هنگامی که اتومبیل خاموش است و در هوای بسیار سرد قرار دارد، برای نگهداری باتری خودرو می‌توانید اطراف باتری را با کمک یک روکش چرمی بپوشانید. این کار موجب حفاظت از آن در مقابل سرما می‌شود.

۱۱) باتری اتومبیل خود را شارژ کنید

 حداقل هفته‌ای یک بار، باتری اتومبیل خود را شارژ کنید. اگر با ماشین رانندگی نمی‌کنید، از شارژر باتری اتومبیل استفاده کنید. باتری اتومبیل شما، حتی در زمان خاموش بودن نیز، تخلیه می‌شود. زیرا جریان اضافی باتری، توسط لوازم جانبی ماشین، مثل رادیو، چراغ و … از باتری گرفته می‌شود. برای جلوگیری از این کار، می‌توانید از شارژر باتری ماشین استفاده کنید. شارژرها این کار را با تامین نیروی کافی برای لوازم جانبی خودرو انجام می‌دهند.

از نکات نگهداری باتری ماشین، انتخاب یک شارژر مناسب است. شارژر مناسب، در ایمنی وسیله‌ی نقلیه بسیار مهم است. مطمئن شوید که شارژ مخصوص ماشین خود را از یک برند معتبر تهیه کرده‌اید. اتومبیل هنگام شارژ ایمن‌تر است. علاوه بر آن بهتر است باتری شما روش شارژ آهسته را انتخاب کند. شارژ سریع احتمال شارژ بیش از حد باتری را افزایش می‌دهد و آسیب دائمی ایجاد می‌کند.

دقت کنید که باتری اتومبیل خود را بیش از حد شارژ نکنید. باتری‌های اسید و سرب، وقتی بیش از حد شارژ شوند، گاز اکسیژن و هیدروژن آزاد می‌کنند. این امر دو مشکل ایجاد می‌کند. هم می‌تواند باعث انفجار شود و هم آب باتری را تجزیه می‌کند. در نتیجه طول عمر باتری ماشین در زمستان پایین می‌آید.

هوای سرد و زمستان، عاملی برای تضعیف باطری ماشین

همان طور که هوای گرم می‌تواند به باتری ماشین آسیب برساند، هوای سرد نیز عمر باتری را کم می‌کند. هنگامی که هوا سرد باشد، باتری باید بیش از حد کار کند تا انرژی کافی تولید کند. آب و هوای سرد همچنین می‌تواند، منجر به ضخیم‌تر شدن روغن موتور شود که باعث وارد آمدن فشار اضافی به باتری شما می‌شود. از نکات نگهداری باتری خودرو، دقت به شرایط محیطی است که ماشین در آن نگه داشته می‌شود. بهتر است در فصول سرد سال، ماشین خود را در پارکینگ نگهداری کنید. این کار باعث گرم شدن باتری و در نتیجه شارژ آسان‌تر آن می‌شود.

در صورت نیاز حمل خودرو با خودرو بر تبریز تماس بگیرید

احتیاط‌های ایمنی هنگام کار با باطری ماشین

 در بالا تمامی نکات نگهداری باتری ماشین بیان شد. آخرین موضوع این است که حتما هنگام کار با باتری نکات ایمنی را کاملا رعایت کنید. باید قبل از قطع اتصال باطری اتومبیل، ابتدا کتابچه‌ی راهنمای خودرو را بخوانید. معمولا ابتدا کابل منفی و سپس کابل مثبت قطع می‌شود. موقع اتصال نیز اول کابل مثبت و سپس منفی را متصل کنید. اگر این کار با ترتیب نامناسب انجام شود، ممکن است روی فیوزهای خودرو و سایر لوازم الکترونیکی تاثیر بگذارد. همچنین قبل از کار با باتری، خودروی خود را خاموش کنید. شارژ باطری در محلی با تهویه‌ی مناسب انجام گیرد. ولی در هر صورت اگر باتری اتومبیل شما از بین رفته و یا در مرحله‌ی کاهش است، امیدتان از بین نرود. هنوز هم می‌توانید باتری را تعمیر کرده و به زندگی بر گردانید.

 با آغاز فصل زمستان باتری ماشین در شرایط سختی قرار می‌گیرد که میزان توان آن برای تولید برق و روشن کردن موتور تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. در این شرایط با رعایت اصول نگهداری از باطری ماشین می‌توان از آن به خوبی محافظت کرد. برای بررسی استاندارد ولتاژ باتری حتما باید از متخصصان کمک بگیرید تا با کمک ولت متر میزان ولتاژ باتری را ارزیابی کنند. اما برای انجام سایر راه‌کارهای نگهداری باتری خودرو، در شرایط کلی خودتان می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید. فراموش نکنید که نگهداری از باتری ماشین به معنای جلوگیری از تحمیل هزینه‌های زیاد بر دوش خودتان است.

منبع: الوباتری


دیدگاه خود را بنویسید

car-crash-1car-crash-2car-crash-3car-crash-4car-crash-5car-crash-6car-crash-7car-crash-8car-crash-9