common mistakes car maintenance 11 jpgخوروبر کفی

اشتباهات رایج در نگهداری خودرو که به سلامت خودرو آسیب می‌زند

شتباهات رایج در نگهداری خودرو کدامند؟ سالم نگه‌داشتن خودرو و حفظ شرایط کیفی آن چه از لحاظ فنی و چه ظاهری از جهات مختلف مفید و کارآمد است. هرچه خودرو در اصطلاح عموم سرحال‌تر باشد، دردسرهای کمتری برای مالکش ایجاد می‌کند. ضمن اینکه اگر قصد فروش آن را داشته باشید، سریع‌تر، به‌قیمت‌تر و راحت‌تر فروش خواهد رفت.

خودرویی که خوب از آن نگهداری شده باشد، حتی در سن زیاد خریدار خود را خواهد داشت. همچنین نگهداری اصولی از خودرو، هزینه‌های نگهداری از آن را کاهش داده و کمتر نیاز به تعمیرات جدی و پایه‌ای پیدا می‌کند. بااین‌حال بسیاری نمی‌دانند کدام اصول در نگهداری از خودرو نسبت به باقی موارد مهم‌تر است.

خودرو مانند هر وسیله دیگری نیاز به نگهداری دارد، اما اگر این نگهداری اصولی و درست نباشد، خسارت‌های سنگینی به خودرو وارد می‌شود که گاهی جبران‌ناپذیر است. در این مطلب درباره اشتباهات رایج در نگهداری ماشین صحبت خواهیم کرد.

common mistakes car maintenance 1 jpgخوروبر کفی

۱۵ مورد از اشتباه رایج در نگهداری خودرو

در ادامه ۱۵ اشتباه رایج در نگهداری ماشین که به سلامت آن آسیب می‌زند را برایتان بیان می‌کنیم.

۱. اجازه دهید خودرو پیش از حرکت کاملاً گرم شود

دقت کنید که تا حد ممکن پس از استارت‌زدن و بلافاصله پس از روشن‌شدن خودرو، شروع به حرکت نکنید؛ چراکه موتور در این حالت سرد است، روغن در بین اجزای آن به‌خوبی حرکت نمی‌کند و تحت‌فشار قرار می‌گیرد. این تصور که گازدادن به موتور سرد سرعت گرم‌شدن آن را بیشتر می‌کند، یکی از اشتباهات رایج در نگهداری خودرو است.

اگر اجازه دهید موتور ۱ یا ۲ دقیقه درجا کار کند، به دمای لازم رسیده و روغن در بین اجزای آن با دمای مناسب و روانروی ایدئال به حرکت در می‌آید. همه این موارد باعث می‌شود که موتور کمتر آسیب ببیند.

۲. دنده‌عقب را به‌صورت ناگهانی به دنده یک عوض نکنید

دقت داشته باشید، حتماً دنده را ابتدا خلاص کنید و سپس روی دنده یک بگذارید. در خودروهای دنده اتوماتیک این حرکت با تغییر بلافاصله حالت R به D صورت می‌گیرد. این حرکت به‌مرور زمان به گیربکس خودرو آسیب زده و استهلاک آن را زیاد می‌کند. بنابراین دقت داشته باشید، پس از دنده‌عقب‌رفتن، ابتدا کامل خودرو را متوقف کنید و سپس به دنده یک رفته و مجدد شروع به حرکت نمایید.

common mistakes car maintenance 2 jpgخوروبر کفی

۳. دست را مداوم روی اهرم دنده قرار ندهید

این یک عادت عمومی و بسیار معمول و یکی از اشتباهات رایج در نگهداری خودرو است. البته این کار گاهی به معنای تسلط راننده به کارش برداشت می‌شود، اما نگه‌داشتن دست‌ها روی دسته دنده در حالت مداوم به بوش‌های گیربکس آسیب رسانده و سایش سریع‌تر آنها را به‌دنبال دارد؛ امری که باعث افزایش استهلاک گیربکس خواهد شد. بنابراین تنها زمانی که قصد تعویض دنده را داشتید، اهرم دنده را در دست بگیرید.

اگر مشکلی در روشن شدن خودرو دارید با مکانیک سیار تبریز تماس بگیرید

۴. در انتخاب روغن موتور دقیق باشید

روغن موتور از مهم‌ترین موارد برای حفظ سلامت و افزایش طول عمر موتور خودرو است. بنابراین در انتخاب آن باید بسیار دقیق بود. دقت داشته باشید روغن موتور ارزان و بی‌کیفیت به‌سبب آسیب‌هایی که به موتور خودروی شما وارد می‌کند و یکی از اشتباهات رایج در نگهداری خودرو است، به‌هیچ‌عنوان مقرون‌به‌صرفه نیست؛ چراکه چند برابر قیمت روغن موتور باید برای تعمیرات موتور هزینه کنید.

روغن موتور را طبق استانداردهایی تهیه کنید که کمپانی سازنده خودرو اعلام کرده است. ضمن اینکه باید نسبت به تعویض به موقع روغن موتور خودرویتان نیز دقیق باشید. عدم تعویض روغن موتور در زمان مقرر، منجر به ساییدگی اجزای موتور می‌شود.

common mistakes car maintenance 3 jpgخوروبر کفی

۵. حواستان به روغن موتور باشد

هرگاه خودروی خود را متوقف یا پارک کردید، ترمزدستی را بکشید. فرقی نمی‌کند که روی سطح شیبدار هستید یا روی سطح کاملاً مسطح، کشیدن ترمزدستی در هنگام توقف کامل و پارک خودرو یک اصل مهم است. ضمن اینکه باید هنگام کشیدن آن دکمه ترمز دستی را نگه دارید. این‌ کار آسیب به چرخ دنده‌های ترمزدستی را کاهش می‌دهد. رانندگی‌نکردن با ترمزدستی در حالت کشیده نیز حکم اظهرمن‌الشمس دارد و نیازی به ذکر آن نیست.

common mistakes car maintenance 4 jpgخوروبر کفی

اگر نیاز به حمل خودرو با کفی خودروبر دارید با خودروبر تبریز تماس بگیرید

۶. تعویض فیلتر روغن را به تعویق نیندازید

بهتر است در هر نوبت تعویض روغن موتور، فیلتر روغن را نیز عوض کنید. عدم تعویض فیلتر روغن در زمان مقرر باعث می‌شود که کیفیت روغن نیز بد شود و نتواند مانع از نفوذ آلودگی‌ها و رسوبات احتمالی به اجزای داخلی موتور شود.

common mistakes car maintenance 5 jpgخوروبر کفی

۷. پدال گاز را تا انتها نفشارید

سعی کنید که از فشردن پدال گاز تا ته و سرعت‌گیری ناگهانی خودداری کنید. اصولاً زیاد گازدادن و مدام گازدادن به اجزای مختلف خودرو و موتور و حتی بسیاری سنسورهای آن آسیب وارد می‌کند. همچنین درگذشته درمورد خودروهای کاربراتوری مرسوم بود که پیش از خاموشی خودرو یک گاز محکم بدهند، اما این‌ کار در خودروهای انژکتوری منجر به آسیب به سوزن انژکتورها می‌شود؛ زیرا بعد از گازدادن و خاموش‌کردن خودرو مقدار زیادی بنزین در سوزن انژکتور می‌ماند.

common mistakes car maintenance 6 jpgخوروبر کفی

۸. به‌موقع بنزین بزنید

اگر به‌طور مکرر سطح بنزین در باک بیش از حد کاهش یابد، باید منتظر خبر نیاز تعویض فیلتر سوخت باشیم. این کار یکی از اشتباهات رایج در نگهداری خودرو است که آسیب به سیستم سوخت‌رسانی را نیز همراه دارد. فراموش نکنید فیلتر سوخت باید در بنزین شناور باشد.

دقت کنید بدتر از این اتفاق خاموش‌شدن خودرو به‌دلیل تمام شدن بنزین است. در این حالت تمامی رسوبات بنزین وارد سیستم سوخت‌رسانی می‌شود. بنابراین نسبت به سوخت‌گیری به‌موقع (پیش از روشن شدن چراغ بنزین) و به‌میزان کافی (در سطحی که بیش از نیمی از باک پر شود) دقیق باشید.

در این بخش بهتر است به استفاده از بنزین سوپر هم اشاره کنیم که استهلاک خودرو را کاهش می‌دهد.

۹. خودرو را سنگین نکنید

این مورد البته به‌عنوان یک باور درست از گذشته یادآوری می‌شود، اما بسیاری آن را حساسیت بی‌دلیل می‌دانند و نسبت به این مهم بی‌توجه هستند. سنگین‌کردن خودرو به‌خصوص در مسیرهای شیبدار فشار زیادی را به سیستم تعلیق و فنربندی خودرو، سیستم ترمز و البته موتور وارد می‌کند. بنابراین نسبت به میزان توان خودرو خود در این بخش دقیق باشید. این کار مصرف سوخت را نیز زیاد می‌کند.

common mistakes car maintenance 7 jpgخوروبر کفی

۱۰. بی‌دلیل کلاچ نگیرید

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری خودرو، فشار‌دادن پدال کلاچ تا انتها پشت ترافیک یا چراغ قرمز است. این‌ کار منجر به فرسودگی و استهلاک زیاد صفحه کلاچ شما می‌شود. بهتر است به‌جای نگه‌داشتن کلاچ دنده را خلاص کرده و منتظر فرصت برای حرکت دوباره باشید.

یک نکته دیگر که توصیه آن در این بخش خالی از لطف نیست، فشار ندادن پدال ترمز و کلاچ هم‌زمان است. بهتر است ابتدا پدال ترمز را بفشارید و پیش از لرزیدن خودرو کلاچ بگیرید. فشردن هم‌زمان دو پدال، نیروی ترمز را درگیر کرده و باعث توقف دیرتر خودرو می‌شود.

۱۱. در سراشیبی پدال ترمز را محکم فشار ندهید

ترمزکردن در سراشیبی یکی از اشتباهات رایج در نگهداری ماشین است که باعث آسیب به لنت ترمز و دیسک‌های آن می‌شود. به‌جای ترمزگرفتن شدید و مداوم در سرپایینی‌ها، سرعت خود را زیاد نکنید، پدال گاز را نفشارید و خودرو را روی دنده یک قرار دهید تا دور موتور به‌طور طبیعی کنترل شود. در این حالت حتی اگر نیاز به ترمزگیری داشته باشد، این کار بدون‌نیاز به فشردن بیش از حد پدال ترمز صورت می‌گیرد.

در اینجا همچنین توصیه می‌کنیم که هنگام عبور از دست‌اندازها و ناهمواری‌ها سرعت خود را کاهش دهید و پدال ترمز را نفشارید تا فشار بی‌دلیل به سیستم ترمز وارد نکنید.

منبع: دیوار


دیدگاه خود را بنویسید

car-crash-1car-crash-2car-crash-3car-crash-4car-crash-5car-crash-6car-crash-7car-crash-8car-crash-9