رنگ دود اگزوزخوروبر کفی

آشنایی با انواع رنگ دود اگزوز

رنگ دود اگزوز ماشین نشانه چیست؟

حتماً شنیده‌اید که در گذشته سرخپوستان برای ارتباط با همدیگر از دود استفاده می‌کردند و هر نوع دودی معنای خاص خودش را داشت. در عصر امروز که تکنولوژی این چنین پیشرفت کرده است، زبان دودها از میان رفته و دیگر برای ارتباط انسان‌ها به‌کار نمی‌رود، البته این مسئله در مورد خودرو صدق نمی‌کند زیرا دود ماشین با هر رنگی که خارج می‌شود معنایی دارد و پیام مشخصی را به ما می‌رساند که باید به آن توجه کرد.

به هر حال، وقتی سوختی می‌سوزد مقداری دود ایجاد می‌شود. در حالت عادی دود و بخارهایی که از اگزوز ماشین خارج می‌شوند جای نگرانی ندارد، اما انواع دیگری از دود نیز وجود دارد که می‌تواند نشانه‌ای از مشکل در داخل خودرو باشد. بعضی از دودها قطعاً باعث نگرانی می‌شوند و می‌توانند به چندین مشکل که زیر کاپوت ماشین رخ می‌دهند اشاره داشته باشند.

به همین دلیل، در این مطلب شما را با انواع دود اگزوز که از خودرو خارج می‌شوند و معنایی که منتقل می‌کنند آشنا می‌کنیم. در همین جا باید گفت که دودی که از اگروز خودرو خارج می‌شود، معمولاً به رنگ‌های سفید، سیاه و آبی هستند که هر کدام علت‌های مخصوص به خودشان را دارند.

دود سفید اگزوز نشانه چیست؟

دود سفید اگزوز2خوروبر کفی

اگر در یک هوای سرد خودروی خود را روشن کردید و شاهد خروج مقداری دود سفید از اگزوز بودید و این دود بعد از گذشت چند دقیقه که موتور ماشین گرم شد قطع شد، باید بدانید که جای نگرانی وجود ندارد زیرا این دود سفید اگزوز در واقع به‌خاطر اختلاف دما محیط و بخار شدن رطوبتی است که به دلیل سرد بودن هوا ایجاد شده است.

با این حال، اگر بعد از گرم شدن موتور همچنان از اگزوز دود سفید خارج می‌شود باید به نشت مایع خنک‌کننده شک کنید و سریعاً مقدار مایع خنک‌کننده را بررسی کنید. این دود هنگامی ایجاد می شود که موتور مقدار زیادی آب یا مایع خنک‌کننده را می‌سوزاند و تبدیل به دودی سفید رنگ می‌کند. این نشت معمولاً در قسمت واشر‌ سرسیلندر به دلیل سوختن واشرسرسیلندر یا ترک‌خوردگی آن اتفاق می‌افتد.

برای برطرف کردن این مشکل باید تمام قسمت‌هایی که مایع خنک‌کننده از آن‌ها عبور می‌کند، بررسی شود. اگر این مشکل را نادیده بگیرید ممکن است مشکلات جدی‌تری بروز پیدا کند. نشت این مایع و ترکیب آن با روغن موتوری که در کانال‌های مجاور با مجاری آب قرار دارد می‌تواند مشکل جدیدی ایجاد کند و به اصطلاح ماشین آب و ‌روغن قاطی کند. همچنین، اگر دود سفید اگزوز مربوط به سوختن روغن هیدرولیک است، این معنی را دارد که موتور در حال مکیدن روغن هیدرولیک گیربکس است.

دود سیاه اگزوز به چه معنی است؟

دود سیاهخوروبر کفی

احتمالاً شما هم در خیابان و بزگراه‌ها کامیون‌هایی را دیده‌اید که دود سیاه رنگی از ماشین‌شان خارج می‌شود و از خودتان پرسیده‌اید چرا این دو سیاه است؟ خروج دود سیاه از اگزوز به خاطر این است که عمل احتراق به درستی انجام نمی‌شود و مقدار ورودی سوخت و هوا به محفظه احتراق مناسب نیست.

این مشکل می‌تواند به خاطر اختلال در سیستم جرقه‌زنی به وجود آمده باشد که در اینجا نیاز است که شمع‌ها و وایرها بررسی شوند. لازم به ذکر است که اگر خودرو کاربراتوری است، ممکن است مشکل از ساسات خودرو باشد که باید تعمیر یا تعویض شود.

همچنین، کثیف بودن فیلتر هوا، که باعث کیپ شدن مسیر هوای ورودی و درنتیجه سوختن بنزین ناقص می‌شود، باعث خارج شدن دود سیاه رنگ از اگزوز می‌شود. در این حالت، موتور از نظر عملکرد دچار افت محسوسی می‌شود و باید تمام اجزای مربوط به سیستم سوخت‌رسانی و فیلترهایی هوا بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

دلیل رنگ آبی دود ماشین چیست؟

رنگ آبی اگزوز4خوروبر کفی

رنگ آبی دود ماشین هنگامی ایجاد می‌شود که روغن در سیلندر سوزانده می‌شود و یا به‌اصطلاح موتور روغن‌سوزی دارد. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که معمولاً روغن به دلیل فرسودگی اورینگ‌ها و رینگ پیستون به درون محفظه احتراق نشت می‌کند و سوخته می‌شود. هرچقدر مقدار روغن بیشتر باشد دود غلیظ‌‌تری دیده می‌شود و روغن موتور کم می‌شود.

این مورد بیشتر در موتورهایی با کارکرد بالا دیده می‌شود که ناشی از بروز مشکلات در آب‌بندی سیستم روغن‌کاری و بلوک سیلندر است. پس اگر دود آبی به‌صورت دائم خارج شود، یعنی موقع کم‌گاز یا پرگاز کار کردن موتور دائما دود کند، روغن‌سوزی ناشی از رینگ و پیستون یا متعلقات تنه سیلندر و سرسیلندر است.

برای برطرف کردن مشکل دود آبی اگزوز، موتور باید توسط یک تعمیرکار ماهر بررسی شود تا از بروز صدمات بیشتر به موتور جلوگیری شود. معمولاً بیشترین زمان و هزینه تعمیر مربوط به همین قسمت است چون در اکثر موارد نیاز به تعمیر اساسی موتور وجود دارد.

جمع‌بندی

در پایان امیدواریم که این مطلب توانسته باشد اطلاعات خوبی از انواع رنگ دود اگزوز ماشین در اختیارتان قرار دهد. پیشنهاد می‌کنیم حال که با معانی رنگ‌های مختلف دود ماشین آشنا شدید، پیام‌هایی که این دودها به شما می‌رسانند را جدی بگیرید تا بتوانید این مشکل را در خودروی خود برطرف کنید.

انجام مرتب سرویس‌های دوره‌ای می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند. همچنین، اگر قصد خرید خودرویی دست دوم را دارید به این نشانه‌ها توجه کنید تا بعداً به‌دلیل هزینه‌ای که باید برای تعمیر خودرو بپردازید از خرید خود پشیمان نشوید.

منبع: divar.ir

دیدگاه خود را بنویسید

car-crash-1car-crash-2car-crash-3car-crash-4car-crash-5car-crash-6car-crash-7car-crash-8car-crash-9